Quantcast
Channel: Szczesniak.pl - przetargi
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Kupuj amerykańskie

0
0

usa-flag-dollars.jpgZamówienia publiczne, przetargi i zamówienia rządowe czy miejskie są bardzo wrażliwym punktem gospodarki. Tutaj skupia się polityka gospodarcza kraju, rząd czy władze regionalne maja możliwości decydowania o tym, kto będzie beneficjentem inwestycji przeprowadzonych z pieniędzy podatników.

Państwa chcą mieć kontrolę nad tymi pieniędzmi i chcą, by wracały one do podatników w postaci zamówień, tworzonych miejsc pracy. Dobrym przykładem są Stany Zjednoczone Ameryki.

Ponad 80 lat temu, Ameryka przyjęła ustawę "Buy American Act",
które nakładają obowiązek preferowania zakupu przez amerykańskie urzędy produktów "made in USA". Dotyczą wszystkich towarów zakupywanych przez agencje federalne, nie obowiązują przy nabywaniu usług. Wszystkie takie dobra, nabywane dla publicznego użytku, muszą pochodzić z USA lub być tu wyprodukowane. Akt ten daje preferencje cenowe dla krajowych produktów oraz wyrobów przemysłowych, które zawierają krajowy wkład i są wyprodukowane w Ameryce.

Ponad 30 lat temu wzmocniono to prawo wydając "1982 Buy America Provisions", regulujący zamówienia transportowe, fundowane przez agencje federalne. Są znacznie ostrzejsze od pierwotnych wymogów - wymagają zawartości 100% amerykańskiej stali i produktów przemysłowych.

Ustawa czyni kilka prostych wyjątków: niedostępność (nonavailability), nieracjonalne koszty (unreasonable cost) i niezgodność z interesem publicznym (inconsistent with the public interest). Ten ostatni wyjątek najczęściej używany jest przez wojsko, które musi mieć najlepsze możliwe produkty, nie tylko amerykańskie. Jednak nawet wielki Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu NAFTA nie uchyla tych obowiązków (jedynie dla projektów wiejskich umożliwia ich niestosowanie). Jednak artykuł 1004 Porozumienia zakazuje takiej legislacji, więc Kanada i Meksyk nie mogą jej wprowadzić. Co ciekawe, pochodzenie oferującego przedsiębiorcy nie ma znaczenia, ważne jest, żeby produkt był krajowy. Zasady preferujące krajową produkcję są także zgodne ze światowymi regułami handlu i są stosowane przez wiele krajów.

Buy American jest prawem już ponad 80-letnim, lecz bardzo na czasie. W 2009 roku zastosowano jego klauzule w programie stymulującym amerykańską gospodarkę ("American Recovery and Reinvestment Act "), którego budżet opiewał na $ 787 miliardów (PKB Polski = 490 mld). Także w projektach energii odnawialnej, tylko bowiem wtedy zielona energia kreuje wartościowe miejsca pracy w produkcji.

I zrobiono to pomimo sprzeciwu prezydenta Obamy ("we can't send a protectionist message." He doesn't want anything in the stimulus bill that is "going to trigger a trade war."WSJ) i bardzo głośnej kampanii medialnej. I pomimo zmasowanej krytyki Amerykanie nie chcą oddawać pieniędzy swoich podatników producentom w Chinach czy gdziekolwiek indziej na świecie. I jak zwykle zresztą - egzekwują to prawo.

O Polsce za tydzień.

Ja Ci się podoba? ... : 

0
Your rating: None
0
jeszcze nie głosowano

Tematy: 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Latest Images

Trending Articles